1. Nawyk „STAŁY RYTM”:
Dla Ernesta Hemingwaya i Haruki Murakami, poza talentem pisarskim, ważny element sukcesu to codzienna rutyna. Hemingway pisał codziennie od 6:00 rano, Murakami, kiedy pracuje nad książką, pisze bez przerwy od 4 rano przez kolejne 5-6 godzin. Bill Gates czyta codziennie przez godzinę przed zaśnięciem. Badania Fortune 500 pokazują, że podobnie jak on działa większość szefów z listy Fortune 500. Każdy z nich czyta przez około 45 minut, zanim położy się spać.
2. Nawyk „CELEBROWANIE MAŁYCH SUKCESÓW”
Alex Ferguson, jeden z najbardziej utytułowanych trenerów piłki nożnej, mimo wybuchowego temperamentu, w specyficzny sposób podchodził do zawodników. Jak sam mawiał: „Nie możesz ciągle krzyczeć i wrzeszczeć. To nie działa”. Dzięki temu łatwiej było mu radzić sobie z wrażliwymi piłkarzami. Na treningu więcej miejsca poświęcał na pozytywy, wychodząc z założenia, że nie ma nic lepszego niż usłyszeć: „Well done”, a po naszemu – „Dobra robota”. Ferguson mówił, że są to dwa najlepsze słowa, jakie kiedykolwiek wymyślono.
3. Nawyk „OBSESJA CZASU”
Geniusz Tesli, Elon Musk, który przez wielu „zwykłych ludzi” postrzegany jest jako mistrz „myślenia poza schematem”, szalony pasjonat i duchowy następca Steva Jobsa, zaangażowany jest w tak wiele przedsięwzięć, że – aby temu podołać – obsesyjnie, z precyzją co do minuty, planuje swój kalendarz. Dotyczy to w równym stopniu jego zobowiązań zawodowych, jak i prywatnych. Szefowa PepsiCo, Indra Nooyi sypia 4 godziny dziennie – codziennie wstaje ok. 4 rano, a w biurze jest nie później, niż o 7:00. Godziny poranne to czas, kiedy w mieście jest mały ruch i dojazd do biura zajmuje mniej czasu, a firma jeszcze wtedy „śpi”, co daje możliwość spokojnej pracy.
4. Nawyk „ŁADOWANIE BATERII”
Michelle i Barack Obama ćwiczą wspólnie codziennie rano. Daje im to możliwość wspólnego bycia razem i dbania o ciało, co ma ogromny wpływ na sprawność intelektualną. Podobnie pisarz, Haruki Murakami, który od 25 lat codziennie biega, mówiąc, że zdrowie fizyczne jest równie istotne, co artystyczna wrażliwość.