„Wszyscy popełniamy błędy, ale ci, którzy przekuwają błędy w swój rozwój są ludźmi sukcesu” Henry Cloud

Doktor Henry Cloud, psycholog kliniczny, autor książki „Never Go Back: 10 Things You’ll Never Do Again” (Howard Books, 2014), na podstawie obserwacji ludzi sukcesu odkrył pewne nawyki, którymi kierują się ci ludzie  w życiu i w interesach..

“Wiele lat temu, zła decyzja, którą podjąłem w interesach sprowokowała interesującą dyskusję z moim mentorem. Stwierdził on, że dobrą stroną tego co się stało jest to, że odtąd nie powtórzę już swojego błędu. To wtedy doświadczyłem na własnej skórze tej twardej lekcji”, powiedział dr Cloud.

„Zastanawiałem się jakich kluczowych olśnień doznają ludzie sukcesu, w wyniku których na zawsze zmienia się ich sposób radzenia sobie z rzeczywistością. W jaki sposób popycha ich to do odnoszenia sukcesu w interesach, związkach i życiu. I tak zacząłem badać te olśnienia, co zajęło mi wiele lat.”

Życie i biznes może nas wiele nauczyć a dr Cloud zaobserwował 10 „drzwi” przez które przechodzą ludzie sukcesu, aby nigdy nie musieć przechodzić przez nie raz jeszcze.

Ludzie sukcesu nigdy więcej:

Nie wracają do tego, co się nie udało.

Czy to jest praca, czy związek, który rozpadł się z jakiejś ważnej przyczyny, nigdy nie powinniśmy do nich wracać i spodziewać się innego wyniku, bez zmienienia czegokolwiek.

Nie robią niczego, co wymaga od nich bycia kimś, kim nie są.

We wszystkim co robimy powinniśmy zadawać sobie następujące pytania: „Dlaczego to robię? Czy się do tego nadaję? Czy to do mnie pasuje? Czy to jest trwałe?” Jeśli odpowiedź na chociaż jedno z powyższych pytań brzmi “nie”, lepiej miej inną bardzo dobrą przyczynę do podążania tą ścieżką.

Nie próbują zmienić drugiej osoby.

Kiedy uświadomisz sobie, że nie możesz zmusić drugiej osoby do zrobienia czegoś, daj jej wolność i pozwól jej doświadczyć konsekwencji. W ten sposób sam również doznasz wolności.

Nie wierzą, że potrafią zadowolić wszystkich.

Kiedy już sobie uświadomisz, że niemożliwością jest zadowolić wszystkich, twoje życie nabierze celu i będziesz starał się zadowolić tylko właściwych ludzi.

Nie przedkładają krótkoterminowej wygody nad długoterminowe korzyści.

Kiedy ludzie sukcesu uświadomią sobie, że chcą czegoś, co wymaga od nich podjęcia bolesnego, ograniczonego w czasie kroku, nie wahają się zrobić takiego bolesnego kroku, ponieważ w ten sposób dojdą do długoterminowych korzyści. Wykorzystywanie tej zasady w życiu jest tym, co stanowi fundamentalną różnicę między ludźmi sukcesu a resztą, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym.

Nie ufają komuś lub czemuś, co wydaje się nieskazitelne.

Naturalne jest, że pociągają nas ludzie i rzeczy, które wydają się nadzwyczajne. Kochamy doskonałość i zawsze jej poszukujemy. Powinniśmy podążać za ludźmi, którzy są świetni w tym co robią, otaczać się pracownikami, którzy dążą do znakomitych wyników, chodzić na randki z niezwykłymi ludźmi, przyjaźnić się z ludźmi żelaznego charakteru i współpracować z wybitnymi firmami. Ale jeśli ktoś lub coś wygląda zbyt pięknie aby być prawdziwym, to tak właśnie jest. Świat jest niedoskonały. Nikt i nic nie jest nieskazitelne, a jeśli sprawiają takie wrażenie, daj sobie spokój.

Nie tracą z oczu „dużego obrazu”.

Ludzie lepiej funkcjonują emocjonalnie i odnoszę większe sukcesy w życiu, kiedy widzą „duży obraz” sytuacji. Dla ludzi sukcesu, nic nie jest kompletną historią. Każdego dnia pamiętają o tym zwycięzcy.

Nie zaniedbują dokładnego zbadania sytuacji.

Nie ważne jak dobrze coś wygląda z zewnątrz, należy się dokładnie, uważnie i szczerze przyjrzeć temu czemuś, aby dotrzeć do prawdziwego obrazu sytuacji: do rzeczywistości

Nie zapominają zadać sobie pytania dlaczego znaleźli się w danej sytuacji.

Tym co odróżnia ludzi sukcesu od innych, w życiu i w miłości, w związkach i w interesach jest to, że ludzie sukcesu zawsze zadają sobie pytanie: Jaką rolę odgrywam w tej sytuacji? Innymi słowy, nigdy nie postrzegają siebie jako ofiar, nawet jeśli w istocie nimi są.

Nie zapominają, że ich wewnętrzne ja określa ich zewnętrzny sukces.

Dobre życie ma niekiedy niewiele wspólnego z zewnętrznymi okolicznościami. Jesteśmy szczęśliwi i spełnieni głównie poprzez to kim jesteśmy wewnątrz. Nawet badania naukowe potwierdzają to. A nasze wewnętrzne ja w dużej mierze przyczynia się do tego, co wytwarzamy na zewnątrz.

 

 


Podziel się