„Są rozmowy, które po prostu przychodzą same z siebie, są również takie, które rozpoczynają się od myśli, pomysłów, których byłeś świadkiem” – mówił Pep Guardiola (w latach 2008–2012 trener klubu FC Barcelona).

„Czego nie możesz zrobić, to nauczyć się przemowy. Musisz poznać ją przez serce. Dwa, trzy pomysły to wszystko czego potrzebujesz… wtedy wystarczy włożyć w to serce. Nie możesz oszukiwać zawodników, że są zbyt dobrze przygotowani, inteligentni, czy intuicyjni…

Byłem piłkarzem, dlatego wiem, co mówię. W każdą przemowę, zaczynając od tej z St. Andrews, wkładam całe serce. Kiedy tego nie czuję, milczę. To najlepsza droga. Są dni, kiedy myślisz, że musisz coś powiedzieć, ale tego nie czujesz, wtedy najlepiej siedzieć cicho.

Czasem przedstawiasz drużynie przeciwnika, czasem tego nie robisz. Kiedy uświadamiasz sobie, bez względu na powód, że są w tym momencie rzeczy ważniejsze niż piłka nożna, wtedy mówisz o tych innych rzeczach, niezwiązanych z meczem.

Historie o przezwyciężaniu problemów, o zachowaniu ludzi, działają w niezwykły sposób. To jest piękne w tym zawodzie, że każdy rywal, każda sytuacja różni się od poprzedniej i zawsze musisz znaleźć to, co chcesz przekazać piłkarzom: chłopaki, dzisiaj ważniejsze jest… z takiego, czy innego powodu. To nie musi mieć związku z taktyką.”

Fragment książki Pep Guardiola – Another Way of Winning autorstwa Guillema Balague. Polska premiera tej książki nastąpi w 2013 roku nakładem Wydawnictwa SQN.


Podziel się