Mistrzostwo ukryte w detalach

Trening karate jest dla mnie inspiracją i źródłem wielu życiowych lekcji. Opisane poniżej zasady możemy z powodzeniem zastosować przy nabywaniu i doskonaleniu wielu umiejętności. W kontekście trudnych rozmów, o których dziś wspominamy, mam kilka refleksji:

PRZYGOTOWANIE

W karate do dojo (miejsca praktyki) wchodzimy boso. Buty zostawiamy przed wejściem. Gest ten ma symbolizować pozostawienie na zewnątrz codziennych zmartwień, spraw do załatwienia. Przed rozpoczęciem treningu koncentrujemy się na tu i teraz. Wspomagamy się przy tym odpowiednim oddechem. Podobnie przed trudną rozmową, warto oczyścić umysł i skoncentrować się na tym, na czym nam w tej rozmowie naprawdę zależy.

GÓRY SĄ STWORZONE Z ZIAREN PIASKU

W treningu karate, niezależnie od stopnia zaawansowania, dużą wagę przywiązujemy do doskonalenia prostych, pojedynczych technik, przy jednoczesnej dbałości o precyzję ich wykonania (kihon). Takie podejście służy zbudowaniu bazy do rozwoju kolejnych umiejętności. Każda konstrukcja wymaga solidnych fundamentów. Szlifowanie podstawowych technik zapewni później płynne i elastyczne ich wykorzystanie w bardziej złożonych formach (kata). Dobra baza i rozumienie technik komunikacyjnych pozwoli na komfort i profesjonalizm przy wymagających rozmowach.

DOSKONALENIE PRZEZ POWTARZANIE

Młodzi adepci karate bywają czasami znudzeni żmudnym powtarzaniem tych samych technik. Bardziej zaawansowani stopniem rozumieją już, że wielokrotne powtórzenia służą dążeniu do doskonałości, lepszemu rozumieniu techniki. Umożliwiają też uzyskanie naturalności i mistrzostwa ruchu oraz uwalniają uwagę, którą można skierować na obserwację otoczenia, ale przede wszystkim wytwarzają nawyk. Podobnie w rozmowie: systematyczne stosowanie technik komunikacji, wsłuchiwanie się w rozmówcę, dążenie do poszukiwania wspólnego rozumienia sytuacji i nastawienie na rozwiązania spowodują, że będziemy bardziej naturalni i elastyczni, a trudna dyskusja nie wymknie się spod kontroli.

WYKONYWANIE TECHNIK ZE ŚWIADOMOŚCIĄ CELU

Każda technika karate powinna być wykonywana świadomie, precyzyjnie, z odpowiednim oddechem. Karateka powinien zawsze wiedzieć po co w danym momencie ją wykonuje. Choć możliwości ich wykorzystania są często różne… Im trudniejsza rozmowa, tym więcej dzieje się wokół niej, tym bardziej powinniśmy być uważni, zaangażowani i precyzyjni. Nie możemy tracić z oczu celu, na którym nam zależy.

DETERMINACJA I WYTRWAŁOŚĆ

W karate wartością jest ciągły rozwój i dążenie do doskonałości charakteru. Każdy rozwija się w swoim tempie i nie szybkość, a właśnie wytrwałość ma tu kluczowe znaczenie. To kropla drąży skałę. Burza jej nie uszkodzi. Przy odpowiedniej dawce uwagi i zaangażowania, sprawność, naturalność i elastyczność przychodzą wraz z liczbą powtórzeń :-).

 

Joanna Wojewnik

 


Podziel się